Vernissage: Piątek, 19. września 2008, godz. 20.00

Sportsmen, Sex’s Fights
and Romantics Human’s Natures
Leszek Bartkiewicz (PL)

Wystawa trwa 19.09. - 11.10.2008


Koncert: Piątek, 19. września 2008, godz. 21.00
Improwizacja: Soon Kim & Tetsuya Hori
read more >>>
Deutsche Version >>>

Gorzkie igrzyska
Monika Nowakowska

Z czym kojarzy nam się sport? Z uczciwą rywalizacją, fizycznymi zmaganiami, pięknem atletycznych ciał. Niestety, także z korupcją, nokautem, dopingiem. Kondycja sportu odzwierciedla kondycję społeczeństwa: poziom polityki, mediów, kultury. Nieuczciwość i korupcja niezwykle łatwo przenoszą się z jednej dziedziny na drugą… Te gorzkie refleksje odnajdziemy w najnowszym projekcie Leszka Bartkiewicza pt. Sportsmen, Sex’s Fights and Romantics Human’s Natures, którego kolejną, a zarazem premierową, bo zagraniczną odsłonę zobaczymy w znanej i aktywnie działającej na berlińskiej scenie artystycznej Galerie ZERO.

Łódzki artysta (rocznik 1976, absolwent ASP im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, stypendysta The Pollock-Krasner Foundation, Inc.) od kilku lat bada kondycję człowieka uwikłanego w wewnętrzne dylematy, poszukującego swojej tożsamości, także kulturowej, balansując na granicy abstrakcji i figuracji. W pracach z lat 2004-2006 – papierach oraz płótnach olejnych i akrylowych – Bartkiewicz komentuje nasz udział w sytuacjach i zdarzeniach dnia codziennego, które współtworzymy i którym bezwolnie ulegamy. Tytuły odnosić można do sportu, ale i do polskiej rzeczywistości: Nokaut, Starcie, Zapasy. Także przedstawiane postacie są nam skądś znane. Bokserzy, kolarze, lekkoatleci, pływacy to przecież bohaterowie naszego życia codziennego. Podkładają sobie nogi, tratują się nawzajem, do celu dążą za wszelką cenę. Nie liczą się żadne zasady, nie ma żadnych barier ani granic. Czyż nie tacy właśnie jesteśmy? Leszek Bartkiewicz w przewrotny sposób pokazuje nam prawdę o nas samych, chce, abyśmy w jego zdeformowanych postaciach-maszkaronach, niezgrabnych damsko-męskich tworach przejrzeli się jak w zwierciadle. A kiedy przestudiujemy zachwiane proporcje tych groteskowych postaci, przyjrzyjmy się pozostałym elementom organizującym kompozycje dzieł. Zaskoczy nas wielość ich odniesień np. tocząca się kula to zarówno piłka jak i słońce, biało-czerwone wstęgi to tęcza ale i symbol naszej flagi narodowej – często bezmyślnie nadużywanej i profanowanej. Każdy szczegół jest silnie osadzony w naszej rzeczywistości i komentuje ją. Nieprzypadkowa jest także faktura i kolorystyka prac Leszka Bartkiewicza. Z pozoru chaotyczne i niechlujne jego papiery i płótna są starannie przemyślane. Dynamiczne kompozycje często budowane są po przekątnej, ich nadrzędnym motywem jest postać ludzka wpisana w geometryczne podziały płaszczyzny. Kolory są najczęściej przełamane, monochromatyczne, autor poszukuje nowych jakości, np. w obrębie barw ziemi. Gęste faktury z wyraźnymi śladami pędzla sąsiadują z powierzchniami gładkimi i przetarciami. Różnorodność dotyczy także papieru – artysta lubi łączyć po kilka gatunków, np. czerpany z chińskim. Wszystkie rysunki uważa przy tym za dzieła skończone, równorzędne malarstwu.

W najnowszym projekcie Bartkiewicz odchodzi jednak od dwuwymiarowości kartki i płótna. Eksperymentuje z przestrzenią, tworząc ze swoich prac rodzaj gigantycznej układanki – na ścianie, jak puzzle, powieszonych zostanie 10 rysunków, 3 obrazy średniej wielkości i 2 wielkoformatowe, zawieszonych w zaaranżowanej, specyficznej galeryjnej przestrzeni. Na podłodze sali ekspozycyjnej zostanie zaś zbudowana rzeźbiarska instalacja w formie kwadratu – najnowsze dzieło na wystawie (2008), poświęcone pamięci przyjaciela Artysty z lat szkolnych w Łodzi . W galerii powstanie w ten sposób rodzaj instalacji, podkreślającej dynamikę podejmowanej tematyki: sport kojarzy się z akcją, działaniem, ruchem. Nowi bohaterowie prac Bartkiewicza, tytułowe kobiety i sportowcy, rozprawią się z nękającymi kraj Artysty nieszczęściami: korupcją, megalomanią, żenującymi instytucjami, także kulturalnymi – bezlitośnie je obnażając. Artysta sam kreuje się na sportowca, poddając swoją tożsamość różnorodnym eksperymentom – poprzez wchodzenie w nowe role społeczne, zamiany płci. Ironizuje rzeczywistość, jednak sztukę traktuje poważnie. – Jestem „magikiem” swobodnie żonglującym konwencjami, kanonami, symbolami. Sztuka pozwala dziś artyście na wszystko pod warunkiem, że nie boi się on ryzyka artystycznego i bierze za wszystko pełną odpowiedzialność.

Tekst pierwotnie ukazał się w piśmie Sztuka.pl – Gazeta Antykwaryczna, Nr 4/GA 133, Kwiecień 2007 oraz przedruk wykorzystano w katalogu wystawy pt. Kobiety i Sportowcy w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu, Styczeń 2008.


czytaj więcej >>> Leszek Bartkiewicz’s painting – a balance of opposites
by Agnieszka Kulazinska
pdf file to download >>>






Leszek Bartkiewicz, rocznik 1976, absolwent łódzkiej ASP, Wydziału Grafiki i Malarstwa (2003). Stypendysta amerykańskiej The Pollock-Krasner Foundation, Inc. w latach 2004-2005 (malarstwo), laureat The 2006 Chelsea International Fine Art Competition / wystawa w Agora Gallery na Chelsea w Nowym Jorku (na zaproszenie kuratora Ms. Manon Slome z Chelsea Art Museum w NY). Laureat Obrazu Roku 2003 w warszawskiej Królikarni, nominowany do nagrody Arteonu w 2005. Artysta zajmuje się malarstwem, rysunkiem, od niedawna również instalacją oraz obiektami na pograniczu rzeźby i malarstwa.

Ur. 8. marca 1976
Obecnie żyje i pracuje w Łodzi, Polska

Edukacja:

1998-2001 BFA Academy of Fine Arts in Lodz [Graphic & Painting Department]
2001-2003 MFA Academy of Fine Arts in Lodz [Graphic & Painting Department]

Wystawy indywidualne (wybrane):

2008 Galerie Zero, Kreuzberg, Berlin, Germany
2008 Stara Gallery, Lodz (cat.)
2008 Wozownia Art Gallery, Torun (cat.)
2007 Ateneum Mlodych Gallery, Warsaw
2006 www.lodz-art.pl (net exhibition), Lodz
2005 Holiday Inn Warsaw, Poland (cat.)
2005 BWA Gallery, Ostrowiec Swietokrzyski (cat.)
2004 Nizio Gallery, Warsaw
2003 Anna Iglinska Gallery, Cracow (cat.)

Wystawy grupowe:

2006 Agora Gallery, Chelsea, New York, USA; Juror Manon Slome, Chelsea Art Museum, NYC
2005 Walking Art Tour 2005, Warsaw Marriott Hotel, Poland (cat.)
2004 Configuration, 20th Modern Polish Painting Festival, Pomeranian Dukes Castle, Szczecin (cat.)
2004 St’art 2004 – Foire d’art contemporain de Strasbourg (8e edition), France (cat.)
2004 Painting of the Year 2003, X. Dunikowski Museum of Sculpture, Krolikarnia Palace, Warsaw

Granty, nagrody & rezydencje:

2006 The 2006 Chelsea International Fine Art Competition, Agora Gallery, Chelsea, New York, USA
2004 Grant & Distinction The Pollock-Krasner Foundation, Inc., New York, USA

Prace w kolekcjach publicznych:

Malgorzata and Marek Malecki Collection, Warszawa
Ateneum Foundation, Warszawa
Nizio Gallery, Warszawa

oraz w wielu prywatnych kolekcjach w Kanadzie, Francji, Irlandii, USA i Polsce
home